Cel ogólny
Wzrost społecznych i środowiskowych korzyści osiąganych z lasów w Polsce poprzez:
- Stworzenie podstaw do powstania mechanizmów rynkowych na usługi i dobra wytwarzane przez lasy tj. rekreacja, różnorodność biologiczna, funkcje estetyczne, pochłanianie CO2 oraz regulacja stosunków wodnych
- Opracowanie metodologii wspierającej system decyzyjny przy tworzeniu długoterminowych strategii zarządzania lasami uwzględniający wartość nierynkowych korzyści z lasów.
- Poprawa sytuacji ekonomicznej ludności mieszkającej w wiejskich gminach leśnych poprzez promowanie alternatywnych sposobów wykorzystywania lasów jako źródła dochodu.
Cel bezpośredni
Zdobycie wiedzy na temat: popytu na dobra i usługi dostarczane przez lasy, w tym dobra i usługi nierynkowe (1) możliwości dostarczania tych dóbr i usług przez podmioty publiczne oraz prywatne (2) oraz propozycja miar/wskaźników służących do odzwierciedlenia całkowitej ekonomicznej wartości lasów w celu promowania zrównoważonego rozwoju.
- Publikacje artykułów w czasopismach naukowych oraz czasopismach branżowych.
- Przygotowanie konferencji oraz warsztatów dla: decydentów na szczeblu centralnym, właścicieli lasów oraz przedstawicieli władz lokalnych.
- Stworzenie strony internetowej zawierającej wyniki przeprowadzonych badań, rekomendacje, materiały z konferencji oraz warsztatów.
Rezultaty
Wiedza na temat: gotowości do zapłaty polskiego społeczeństwa za nierynkowe dobra i usługi dostarczane przez lasy (1), obecnych sposobów korzystania z lasów (2) oraz stosunku do różnych form zarządzania i wykorzystywania lasów w rozwoju gospodarczym.
- Raport z wyników badań wyceny nierynkowych korzyści z lasów w Polsce przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie Polaków oraz na próbach terenowych dotyczący obecnych sposobów korzystania z lasów
- Raport z 3 analiz przypadków (case studies) koncentrujący się na zbadaniu sytuacji ekonomicznej ludności wiejskich gmin leśnych i wpływu sąsiedztwa lasu na tę sytuację
- Publikacje naukowe dotyczące wyników estymacji wartości kluczowych korzyści z lasów na przykładzie kraju transformacji gospodarczej oraz propozycje usprawnień metodologicznych testowanych metod wyceny.
Rekomendacje dla organów decyzyjnych oparte na wynikach analizy porównawczej różnych form własności i zarządzania lasami w Polsce.
- Przegląd struktur własności i zarządzania polskimi lasami.
- Wywiady z przedstawicielami decydentów, zarządców lasów państwowych oraz samorządów lokalnych.
- Badanie drogą pocztową przeprowadzone wśród przedstawicieli prywatnych właścicieli lasów
Narzędzia wspomagające efektywne zarządzanie lasami oraz wspierające zrównoważony ekonomiczny rozwój.
- Rozpowszechnienie znajomości Analizy Kosztów i Korzyści Społecznych wśród decydentów szczebli: centralnego i lokalnego.
- Przewodnik opisujący metody wyceny dóbr nierynkowych wykorzystywanych przy szacowaniu korzyści społecznych i środowiskowych z lasów.
- Raport przedstawiający instrumenty ekonomiczne stosowane w krajach europejskich w celu wzmocnienia polityki leśnej.